دوستان عزیز از سال 1372 پرواز و ساخت هواپیمای مدل رو تو بجنورد شروع کردم.زیر نظر کسی که اگه اون شخص وارد مدل نشده بود الان بجنورد یه زمین پرواز عالی داشت با کلی مدلر و فعالیت. ولی تنگ نظری,بیسوادی,حسادت و ... شخصی که شروع کننده مدل توی بجنورد بود باعث شده که همه از این ورزش و تفریح مفرح زده بشن.از سال 72 که کار ساخت رو شروع کردم هیچوقت نتونستم یه پرواز درست و حسابی از هواپیما هایی که میساختم و یا بقیه میساختن ببینم و علتشم این بود که نه هواپیما اصولی ساخته شده بود و نه کسی بلد بود اونو پرواز بده و نتیجه 3 یا 4 ماه تلاش یه علاقه مند که کل تابستونشو با کلی هزینه گذاشته بود میشد یه پرواز حداکثر چند ثانیه های و بعدش کرش .خلاصه کلی آدم علاقه مند میومدنو آموزش میدیدنو یه چیزی به نام هواپیما میساختنو  اون استاد ارجمند ظرف چند ثانیه براشون خوردش میکردو این وسط یه علاقه مند دلزده میموندو یه هواپیمای شکسته و یه دل داغون شده و کلی هزینه انجام شده.
گذشت تا سال 79 که دانشجو شدم و رفتم مشهد. اونجا رفتم زمین پرواز بچه های مشهد, ورزشگاه ثامن و با افرادی آشنا شدم که دنیای مدل من رو متحول کردن و باعث شدن علاوه بر مدل وارد دنیای پرواز با پاراگلایدر و خلبانی فوق سبک هم بشم. برای اولین بار دیدم که حدود 20 نفر مدلر با هواپیماهایی که بعضیا دست ساز و بعضی دیگر کیت های آماده بودن میانو کلی پرواز میدن هواپیماشونو و خیلی کم پیش میاد که کسی سانحه بده یا هواپیماش و زمین بزنه . اونجا بود که فهمیدم حدود 7 8 سال وقت و هزینمو حروم کرده بودمو آخرش هیچی به هیچی. دست به دامن دوستان مشهدی شدیم و از طریق کامران خان طاهری خدمت استاد عزیزم مهدی خواجوی(کاپیتان) رسیدم و با هزینه خیلی پایین تر از اونی که تا حالا کرده بودم تونستم پرواز رو یاد بگیرم. بعد از اون با علاقه وصف ناشدنی به پرواز با مدل ادامه دادمو در امتداد اون هم رفتم خلبانی رو آموزش دیدم.وقتی درسم تموم شد و برمیگشتم بجنورد با خودم فکر میکردم میام پیش همون کسی که استاد بود توی بجنورد() و میشه که بچه ها رو دور هم جمع کرد و دوباره مدل رو زنده کرد. حداقل الان من پرواز دادنو بلدم و میتونم به چند نفری آموزش هم بدم.
ولی دیدم که نه تنها اشتیاقی به این موضوع نیست بلکه تنها دلیلی که مدل توی بجنورد پا نمیگیره همون استاده هستش. چون هر کسی که میخواد بیاد سراغ مدل یا باید با روش اون آقا کار کنه که سرانجامش مشخصه و یا اینکه بایستی خودش روپای خودش باایسته که اونهم با کارشکنی ها دخالت های اون استاد امکان پذیر نیست. 
چند وقتی به دلیل مشغله کاری و گرفتاریهام کمتر میتونستم برم سر زمین پرواز مدل.تا اینکه طی این یکی دوماهه اخیر دوباره نیازشو تو خودم حس کردمو هواپیمامو جمع و جور کردمو بااتفاق بقیه اونایی که مدل پروندنو یاد گرفتن رفتم سر زمین پرواز.دیدم وسط بیابون یه قسمتیرو تقریبا صاف کردنو اون استاد با بچه هایی که دوباره سرشون کلاه رفته و کلی هزینه کردنو یه تابستون وقت گداشتن میان اونجا. تقریبا 500 متر اونطرفتر هم یه جایی که قبلا برای پیست اسبدوانی صاف شده رو بقیه دوستان مدلر که نمیخوان با آون آقا کار کنن انتخاب کردنو پروازاشونو انجام میدن و جالبتر اونکه اون عده ای که دارن از اون پیست اسبدوانی استفاده میکنن همشون پروازهای خیلی خوبی میدن.کرش ندارن.هلیکوپتر میپرونن ولی اون معدود افرادی که زیر نظر استاااااااد دارن کار میکنن نه میتونن پرواز درستی بدن نه در کل پروازی میکنن که اسمش پرواز باشه. ضمن اینکه 5 تا هواپیما میارن که موقع برگشتن 3تاشو خورد کردن . بعدشم جالبه که برای کرشها و ناتوانیهاشون توجیهاتی مثل. اختلال رادیو, نحسی و ... دارن و بتونن به واسطه اون دل شکسته ی هنرجوی بیچاررو بدست بیارن.
چقدر طولانی شد
. خلاصه درگیریهایی با این آقا داشتیم مثل زنگ زدن به پلیس و وقتی پلیس اومد جز اینکه خودش ضایع بشه نتیجه دیگری رقم نخورد. تا این جمعه که رفتیم سر سایت برای پرواز و دیدم که بله ایشون باز هم دست گل به آب دادن و قسمتی که ما پرواز میکنیم رو با لودر شخم زدن که مثلا با این کار جلوی پرواز کردن مارو بگیرن.ولی دوستان پروازی و مدلر ها میدونن که جماعت پروازی سرسخت تر این حرفاست و سریع زمینو دوباره تعمیر کردیمو و بهتر از هر روزی پرواز کردیم.
راستش خیلی خواستم که سکوت کنمو هیچی نگم ولی دیدم سکوت کردن به قیمت تحمیل کلیه هزینه به گردن خانواده کلی علاقه مند به پرواز تموم میشه که با خوردن گول ظاهر موجه این شخص از طریق تبلیغات و ... جذب این تفریح میشنو در نهایت جز سرخوردگی چیزی براشون نداره
توروخدا کسایی که به این تفریح علاقه مندن سرشون کلاه نره.لازم نیست حتما برین زیر نظر این آقا. میتونین توی اینترنت سرچ کنید. قیمتهارو ببینید و مطلع وارد اینکار بشین . پرواز رو میشه اینجا از کسانی که بلدن آموخت ولی توروخدا فکر نکنید پرواز دادن کار ساده ایه حتما سعی کنید آموزش ببینید تا هزینه اضافه متحمل نشید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 مهر 1392    | توسط: نیما نجاتی    |    |
نظرات()